Пристрої, призначені для монтажу та експлуатації електричних мереж, називаються електроустановними виробами. Розрізняються вони конструкцією, призначенням, матеріалом виготовлення, дизайном, ціною.

Види

До електроустановного обладнання належать:

  • розетки – електричні, телефонні, комп’ютерні, телевізійні (наприклад, Schneider Electric);
  • вимикачі та перемикачі;
  • роз’єми;
  • подовжувачі;
  • електропатрони;
  • димери (світлорегулятори);
  • монтажні коробки;
  • вилки;
  • таймери;
  • різна фурнітура і т.д.

Така різноманітність продиктована запитами ринку, адже без цього в даний час неможливе нормальне побутове життя в багатоквартирних і приватних будинках, робота підприємств, офісів. Вимоги до електроустановних виробів дуже високі: вони повинні бути виготовлені з безпечних якісних матеріалів, що мають сертифікацію, складання теж не повинно викликати нарікань.

Зараз пропонується подібне обладнання різних виробників, недороге бюджетне та елітне за високою ціною, є можливість індивідуального замовлення. Не може не тішити широкий вибір дизайнів та відтінків, що дозволяє придбати відповідний виріб під певний інтер’єр.

Класифікація

Поділ електроустановного обладнання за категоріями дуже умовно, але відіграє значну роль.

Спосіб монтажу

Існує два виконання: внутрішнє – для прихованої установки, і зовнішнє – для відкритої. Внутрішнє обладнання немає захисного корпусу. Його поміщають у заглиблених у стіну монтажних коробках і кріплять за допомогою розсувних лапок-розпірок або шурупів. На поверхні залишається лише декоративна частина. У місцях, де прихована проводка зі штробування стін неможлива, використовують зовнішні вироби. Їх монтують на поверхні, а електроживлення вони одержують через провід, поміщений у гофрі або кабель-канал. Існують такі моделі, які можна безпосередньо помістити в коробку, що полегшує монтаж.

Технічні характеристики

Певний електроустановочний пристрій повинен відповідати характеристикам мережі живлення, до якого підключається. Це головна умова їхньої безпечної експлуатації. На корпусі кожного виробу обов’язково нанесені показники максимальної напруги, сили струму та інші параметри, що дозволяють точно визначити можливість його монтажу за тих чи інших умов.

Для приміщень з високою вологістю випускають продукцію з таким ступенем захисту, яка не дає волозі проникнути всередину. Це особлива герметичність та спеціальна кришка. Приймаються й інші заходи безпеки. Наприклад, є розетки із захистом від дітей – вони мають шторки, що виключають ризик ураження струмом.

Дизайн та функціональність

Це дуже важлива складова, яка відіграє значну роль при виборі обладнання. Конфігурація та колірна гама виробів може бути різною, але у будь-якому випадку виконують декоративні завдання. До речі, для виготовлення видимого елемента використовують пластик, дерево, метал.

Найпростіший варіант – моноблочні стандартні вироби різних кольорів, що випускаються серіями. Рамочні пристрої складаються з декількох модулів, наприклад, розетки та вимикача. Вони хороші тим, що користувачі можуть просто поміняти зовнішню, декоративну частину, залишивши “начинку”-механізм на місці.

На ціні електрофурнітури фокусуватися не будемо: вона, природно, варіюється залежно від зазначених вище факторів, якості та виробника.