У сфері електрики використовується виріб, назва якого зазвичай асоціюється з жіночим предметом туалету – панчохою. Але в цьому випадку під ним розуміють спеціальний рукав, який використовується для прокладання кабелю в колекторах, траншеях, каналах, трубах методом затягування.

Конструкція

Кабельно-монтажна панчоха – КМЧ являє собою порожню палітурку ниток зі сталі, нікелю, полімерів та інших, стійких до високих температур матеріалів. На одному кінці він забезпечений петлею (їх може бути два) з дроту або троса, на шиї якого є кольорова пластикова гільза або втулка з маркуванням виробу діаметром. Тросова петля вважається більш гнучкою. Деякі кабельні панчохи замість петлі забезпечені різьбовим наконечником, який загвинчується у протяжку – спеціальний прут, пристрій для затягування кабелю (УЗК) у комунікацію. Усі металеві елементи оцинковуються для продовження його експлуатаційного терміну.

Перед застосуванням кабельний панчоху стискають по осі для збільшення внутрішнього діаметра, і надягають його на край кабелю. Рукав добре фіксується на провіднику завдяки щільному приляганню. Далі до петлі кріплять УЗК, попередньо вставлене в порожнину каналу, і починають тягнути. Так і відбувається протягування кабелю.

Різновиди

КМЧ вибирають за діаметром кабеля, причому, ніж більший цей показник, тим довшим має бути рукав (може бути від кількох сантиметрів до десятків та сотень метрів). Крім того, існують і певні різновиди кабельного панчохи, що визначаються умовами монтажу:

  • класичний з однією сталевою петлею та міцною обплетенням з подвійних витків – для прокладання ліній;
  • класичний із двома петлями. Ідентичний вищезгаданому, але еластичніший, що дозволяє його багаторазово згинати;
  • прохідний з парою петель – для розтягування провідника на певній ділянці безпосередньо при укладанні;
  • потрійний з однією петлею – дозволяє прокласти відразу три дроти;
  • боковий – для тимчасового захоплення торцевої частини кабелю;
  • транзитний – з’єднує окремі провідники.

Існують також роз’ємні КМЧ, переносні та призначені для кабельної продукції малого діаметра та ваги.

Переваги використання кабельних панчох

Застосування такого пристрою дає масу плюсів:

  • протягуваний кабель надійно захищений від пошкоджень і розривів внутрішніх жил завдяки рівномірному розподілу зусиль, що тягне;
  • знижує ризик негативного впливу на провідники, що вже є в каналі;
  • виріб легко закріплюється на кабелі та протяжці;
  • дозволяє без проблем протягнути важкий кабель навіть за допомогою значних зусиль за допомогою лебідки.

Як вже згадувалося, при виборі панчохи необхідно, щоб її діаметр відповідав параметрам кабелю. В іншому випадку перший буде складно встановити на провідник або існує ризик зриву рукава при протягуванні. Крім того, відповідний КМЧ обчислюється таким чином, щоб він розірвався при зусиллі, що перевищує руйнуючий кабель. Тобто провідник залишиться цілим і можна буде продовжити прокладку, помінявши панчоху.