Побутові електричні мережі приватних будинків та заміських котеджів характеризуються наявністю великої кількості приймачів потужності. Так, це можуть бути не тільки електричні плити та інша побутова техніка та котли для нагрівання води, а й різні насоси, системи вентиляції, верстати та механізми для роботи з дерева, металу та інших потреб. При цьому всі перераховані пристрої працюють від електрики і називаються високопотужними.

Зазначимо, що потужні прилади є пристроями, де струмовий номінал більше, ніж стандартна межа звичайних розеток 220 Вольт. Так, споживання перерахованих вище агрегатів становить рівень 16 ампер. Аналогом для однофазної мережі є величина 3,5 кіловат. Якщо порівняти, електрочайник споживає в середньому 2 кВт, інші прилади ще менше.

Особливості підключення

Не всі звичайні користувачі знають, що звичайна розетка може використовуватися для підключення таких високопотужних пристроїв, але не для їх увімкнення. Наприклад, для того щоб електричний прилад почав працювати, необхідно його не тільки включити в розетку, але і натиснути, як правило, відповідну кнопку включення. Якщо з цього ланцюга прибрати кнопку включення, залишивши тільки пряме включення штепселя , то з часом місце підключення почне псуватися, підгоряти і плавитися, що врешті-решт призведе до виходу з ладу розетки, та інших неприємних наслідків.
Як ми вже розібралися, розетка використовується для підключення електричного приладу до мережі. І вже після цього, за допомогою вимикача, можна увімкнути сам пристрій.Звичайно, не всі прилади мають власні вимикачі/вимикачі. Здебільшого, у тих, які використовуються у побуті та не вимагають жодних специфічних знань для їх застосування. У деяких випадках агрегати поставляються без спеціально виконаного вмикача і передбачають вибір користувача варіантів підключення. Наприклад, монтаж вбудованого або накладного вмикача, які, як правило, можуть комутувати ланцюги з максимальним навантаженням лише близько 2 кВт. Тому, за наявності більшого навантаження, контакти швидко почнуть підгоряти та псуватися.

Варіанти підключення потужних пристроїв.

Розглянемо, яким способом можна підключати потужне навантаження.

По-перше, за допомогою додаткових автоматичних вимикачів, які, по суті, виконують функцію увімкнення/вимкнення.
По-друге, можна використовувати електромагнітних пускачів з кнопковим постом. Необхідно вибирати номінал потужності таких пристроїв у відчутному запасі. Оскільки підключення приладів (насамперед автоматів) з максимальним допустимим навантаженням – це завжди велике навантаження для мережі електрифікації всього будинку.

Розглянемо кілька прикладів. Якщо при розрахунку навантаження показник становить близько 16 ампер, то автоматичний вимикач повинен бути розрахований не менше ніж на 25 ампер. Навантаження в 23 ампера передбачає, що автоматичний вимикач матиме не менше 40 ампер.Щоб дотриматися всіх правил електробезпеки, необхідно знати, що автоматичні вимикачі краще розміщувати в окремих пластикових боксах. До того ж це збереже цілісність інтер’єру в будинку. А ось пускачі можна брати ті, які вже мають у комплекті свій корпус, де розташовані кнопки запуску та стопа.

Важливо знати ще одну деталь. Стаціонарно розташовані потужні електричні пристрої, потужність яких налічує понад 2 кіловати, рекомендується запитувати кожен від свого автомата, розташованого в розподільчому щиті. Плюс такого вибору установки незаперечний. Так, для кожного приладу буде підібрано пристрій з точною величиною потужності. Також можна запобігти появі струмів витоку. Це особливо важливо, якщо прилад високої потужності знаходиться в приміщеннях з підвищеними вимогами до електробезпеки. Наприклад, у ванній, кухні чи сауні. У такому разі краще, якщо буде облаштовано ПЗВ, або диференціальний автомат. Важливим є не тільки правильний підбір навантаження, а й якість продукції для захисту та управління мережею.