Закінчення жил – що це таке

Яскравим прикладом зневажливого ставлення до віконця жил кабелю є досить поширені випадки оплавлення пластикових розподільних квартирних щитів, також нульові дроти, що також обвуглилися, і вид щита в під’їзді, в різні сторони від якого стирчать жили проводів, посаджених на болт. Таких прикладів чимало. Саме тому електрики нагадують про те, що недостатньо тільки завести електропровідник у пристрій, але також необхідно забезпечити його підключення з надійним контактом, де рівень перехідного опору буде мінімальним.
У разі перехідний опір грає роль резистора. Резистор виділяє тепло, кількість чи величина якого безпосередньо залежить від струмового навантаження дроту: чим вона більша, тим сильніше гріється кабель, а отже цей процес в результаті може призвести до виникнення процесів горіння, плавлення та інших неприємних, небезпечних ситуацій.

Висновок простий: своєчасно вирішуємо питання із перехідним опором і не буде жодних проблем. Здійснити це часто заважає утворення оксидної плівки, або неправильна сила стиснення комутаційних затискачів та інші причини, що виникають за відсутності віконця жил.

Види кабельних наконечників

Процес проводиться з використанням спеціальних пристроїв – наконечників. Сьогодні їх виробляється величезна кількість, які відрізняються за вартістю, якістю та призначенням. Одні види використовуються для багатодротяних жил, інші – для цілісних, треті – для алюмінієвих, мідних тощо.Так, мідні багатодротяні провідники вимагають використання наконечників із цільної мідної труби, один кінець якої сплющується та просвердлюється для кріплення болта. Мідь, що використовується, може бути без покриття (ТМ), а також електролітично лудженої (ТМЛ).

У такому випадку кожен пристрій вимагає спеціального маркування. Наприклад: ТМ(ТМЛ)-ХХ-УУ.
Де ХХ – це переріз провідника, який затискатиметься.
УУ – діаметр монтажного отвору, із закріпленням «під болт».

Такі самі маркувальні особливості використовуються і у виробах інших марок.

Вищеописаний вид наконечників кріпиться методом опресування. Для проведення якісних робіт використовується спеціальний інструмент – опресувальні кліщі. Вони мають у своїй конструкції ручний привід або привід, що базується на гідравліці. Опресовування кліщами проводиться двома способами – по центру або з двох країв. Мінімальна кількість обтискань – два. Це запорука хорошої фіксації та довговічного контакту.

Зазначимо, що і однодротяні цілісні струмопровідні жили можуть з’єднуватися такими наконечниками. Головна умова – правильно підібрана обтискна матриця інструментарію (при невідповідності параметрів жила просто зламається). Попередньо перед монтажем проводиться підготовка дроту – зачищаються жили та ретельно видаляється оксид.

Мідні наконечники під опресовування використовуються дуже часто при заземленні розподільних щитів з металу, для підключення плит електричних, ввідно-розподільних щитів під’їзних і в інших випадках (у тому числі і в промисловій області).

Примітка: обпресуванню підлягають мідні жили з перерізом від 2, 5 мм2 до 240 мм2.Наконечники ТМЛ луджені використовуються там, де необхідно забезпечити особливо надійний контакт та уберегти місце з’єднання від корозійних процесів.

Друга група з’єднувачів – кабельні наконечники під опресовування з контроль . Використовується загальна абревіатура – ​​ТМЛ(о). Матеріалом виготовлення також є мідна цільна труба. Виріб має контрольне вікно, через яке видно, чи правильно лігнув провід.

Монтаж ТМЛ (о) проводиться пайкою (за допомогою заливання гарячого припою в отвір наконечника). Попередньо оброблений провід вставляється в отвір. Це надійні вироби, завдяки чому їх використовують переважно у промисловості. Досить рідко – у житлово-комунальній сфері.

Кабельні наконечники алюмінієві. Використовуються часто у ЖКГ. Застосовується для того, щоб провести запит мідних шин вступно-розподільних та вступних пристроїв до алюмінієвих жил електропровідника.

Сам виріб складається із двох частин. Одна частина – хвостовик – з алюмінію, а друга – корпус – із міді. З’єднуються ці два метали за допомогою фракційної дифузії (отже, відсутній перехідний опір). Метод монтажу – опресування.

Алюмінієвий кабель опресовується з використанням алюмінієвих наконечників (ТА). Стандартна конструкція та інший матеріал.

Основна відмінність – мінімальний отвір для дроту становить 16 мм2.

При проведенні робіт використовується кварце-вазилінова мастило. Цим складом обробляється місце з’єднання, щоб надалі уникнути утворення окислу плівки на провідникової поверхні.

Звична нам побутова техніка типу пральних машин, мікрохвильових печей, електроплит запитується мідними проводами. Їхнє закінчення проводиться в більшості випадків за допомогою мідних наконечників під паяння. Матеріал виготовлення таких з’єднувачів – листовий метал із передбаченими «вухами». “Вуха” дають можливість, при їх з’єднанні, провести щільну фіксацію. Додаткове паяння такого контакту прибере ймовірність перехідного опору, можна сказати, повністю. Наконечники ПМ – це стандартний приклад таких допоміжних виробів. Усі необхідні кріплення виконані вже на заводі. Роботи проводять за допомогою опресовування, без паяння. Можна використовувати для перерізів від 25 мм2 до 240 мм2.

Так як сучасні розподільні пристрої сьогодні намагаються випускати в компактних розмірах, виникла необхідність у виробництві спеціальних затискачів. Це ж стосується і невеликих розмірів автоматичних вимикачів, інших захисних та сполучних пристроїв. Тут не годяться наконечники під болт, необхідно щось акуратніше і невелике. Таким чином, було винайдено штифтові наконечники.