У котеджах та приватних будинках з кожним роком зростає кількість електричних приладів для щоденного користування. Холодильники, посудомийні машини, мультиварки, кавомашини, пилососи, пральні машини, свч-печі, хлібопічки та багато інших приладів, список яких стає більшим з кожним роком. Звичайно, одночасно зростає і рівень напруги на мережу. Це дуже актуально для заміських котеджних селищ та сільської місцевості, де перепади напруги трапляються досить часто. Щоб електроніка не постраждала у таких ситуаціях, використовують стабілізатори напруги.

Визначення та види стабілізаторів

Що таке стабілізатор напруги? Це прилад на основі електронної або електронно-механічної дії, основне завдання якого – перетворити вхідний електричний струм і зафіксувати його напругу на певних потрібних межах. Актуально його використання там, де є відчутна зміна рівня вхідної напруги, а також вихідного струму навантаження. Даний пристрій – це перехідник між вхідним струмом та всіма електроприладами в будинку, який контролює вихідну напругу та може її регулювати до потрібної величини. Зазначимо, що найоптимальнішим для користування є прилади-автомат, які не потребують постійної уваги та контролю людиною.

Є два основні види пристроїв для дому – мережні та магістральні.

Так, мережні стабілізатори підводяться тільки до одного електроприладу та підключаються до розетки. А ось магістральні можуть працювати на всі пристрої в будинку, в тому числі і джерела світла. І тому їх підключають до основний магістралі.Магістральні стабілізатори напруги мають потужність більш ніж 4 кВт.

Основні функції, які виконують стабілізатори:

  • зниження або підвищення напруги до потрібної величини в 220-230 В;
  • при високих перепадах напруги в мережі, вимкнення живлення (нижньою нормою напруга вважається 160, максимальною – 255).

 

Типи стабілізаторів напруги

Перш ніж купити стабілізатор напруги для будинку, необхідно орієнтуватися ще в одній класифікації цих пристроїв. Розглянемо це питання нижче.

Релейні чи ступінчасті стабілізатори.

 

Широко застосовуються у повсякденному житті. Характеризуються невисокою вартістю та точністю регулювання. Робота такого пристрою ґрунтується на перемиканні силовим реле обмоток трансформатора. Реле працює у режимі «автомат». При цьому відбувається аналіз вхідної та вихідної напруги і при його відхиленні вище або нижче норми, включається потрібне реле, для запуску регулювального режиму для зниження або підвищення показників.

Дані пристрої мають ряд переваг, серед яких:
– Невеликий розмір, досить широкий діапазон регулювання;
– перенесення тривалого перевантаження, можливість активного використання при широкому діапазоні температур, точний контроль за спотвореннями вхідного тиску;
– Великий термін експлуатації (близько 10 років).

До мінусів можна віднести сам ступінчастий принцип регулювання, що говорить про перехід з обмотки на обмотку (це видно в лампах розжарювання у вигляді зміни яскравості освітлення).