Світлотехніка займає важливу роль в дизайні приміщення, а також правильному освітленні. Для кожного завдання купуються певні види освітлювальних приладів і ламп. Розглянемо, як підібрати лампи, їх характеристики і сферу застосування.
Лампи розжарювання.
Винайдені в кінці 19 століття, практично не змінилися за час існування. На даний момент є найпопулярнішим джерелом світла. На ринку представлені в декількох дизайнерських формах з різною потужністю. Недолік – низький ККД, що становить 50% -80%. Виділяють велику кількість тепла. Час експлуатації, як правило, не перевищує 1000 годин. Незважаючи на це, лампи популярні в класичній архітектурі і зонах, що вимагають природного освітлення.
Лампи галогенні
Є вдосконаленим варіантом звичайних ламп розжарювання. Виділяють багато тепла, показники ККД на рівні 60-80%. Джерело світла – жароміцна вольфрамова спіраль. Колба заповнена інертним газом, який дозволяє досягти більш високої температури нагріву, поліпшивши виділення світла.
Купити галогеннi лампи можна тут.
Габарити таких ламп досить компактні. Колір світіння ближче до білого, що дозволяє наділити хромовані, скляні та металеві деталі інтер’єру своєрідним блиском. З недоліків – висока температура нагріву (до 500 градусів за Цельсієм), чутливість до перепадів електромережі і недостатній захист від механічних пошкоджень.
Енергозберігаючі лампи.
У цю категорію входять люмінесцентні лампи, також відомі як ртутні лампи. Це джерело світла, в якому електричний розряд в парах ртуті утворює ультрафіолетове випромінювання. Колба, покрита зсередини тонким шаром люмінофора, створює м’яке біле світіння. Деякий час назад, лампи денного світла випромінювали холодний відтінок, який не дозволяв використовувати дане освітлення в житлових приміщеннях (некомфортне і тьмяне світло).
Після ряду поліпшень інженери змогли домогтися комфортного світла, зменшити габаритні розміри і забезпечити високу економність – при ККД в 80-90% споживання електроенергії знизилося в кілька разів, а термін служби збільшився до 10 тисяч годин. Застосовуються в житлових, офісних і промислових приміщеннях.
Світлодіодні лампи.
Останні кілька років – це найпопулярніший тип освітлення. Напівпровідниковий прилад, що перевершує за характеристиками всі інші джерела світла, має високий ККД, практично не виділяє тепла. Світловий потік світлодіодів вище, ніж у інших типів освітлення. Мале, в порівнянні з люмінесцентними лампами споживання електроенергії, стійкість до вібрації і ударів, термін служби – 40-100 тисяч годин (найвищий показник), ККД – 90-95%.
Застосовується практично у всіх сферах життєдіяльності. Лише в поодиноких випадках не може замінити лампи розжарювання. Також популярна LED-стрічка, що застосовується в декоруванні інтер’єру, оформленні рекламних щитів і вивісок, садівництві, у вуличному освітленні. Вимагає додаткової покупки блоку живлення, контролера і коннектора, а також базових навичок електромонтажних робіт. Основний недолік світлодіодного освітлення – висока вартість.