Феєрверк сліпучих іскор, що розлітаються, з епіцентром, який схожий на найяскравішу наднову зірку – багато хто з нас з цікавістю спостерігав за роботою зварювальника, знаючи, що насправді це дуже небезпечно для зору. Зварювання – це не тільки красивий, а й технологічно складний процес, що потребує першокласного оснащення та відмінних професійних навичок.

На щастя, ми не розглядатимемо всі 150 способів та різновидів зварювальних процесів, які існують сьогодні, а зупинимося на важливій проблемі раціонального вибору силового кабелю для зварювального апарату. Йтиметься про основні типи проводів для зварювання, їх конструктивні особливості, популярні марки та критерії визначення оптимального перерізу.

Призначення та конструкція зварювальних кабелів

Зварювальний кабель застосовується під час виконання робіт методом електродугового зварювання для запитування ручних, автоматичних та напівавтоматичних установок. За допомогою силового дроту даного типу здійснюється підведення електроструму від зварювального апарату, баластового (регулюючого) реостата або іншого джерела живлення безпосередньо до тримача електродів і затискача (“масі”) для створення замкнутого контуру.

Алюміній рідко використовується при виробництві зварювальних проводів, оскільки має високу теплопровідність, що призводить до критичного перегрівання жили та ізоляційного шару, особливо в гарячих місцях близького контакту з поверхнями, що зварюються. Крім того, алюмінієві провідники недостатньо еластичні, тому погано переносять процедуру частого змотування та розмотування. Мідний кабель не має подібних недоліків, тому добре зарекомендував себе як провідник для зварювального апарату. Виріб може випускатися як у моножильному, так і в мультижильному виконанні, яке включає різні комбінації основної жили з нульовою, заземлюючою або іншими допоміжними.

До основних переваг кабелів для зварювального інвертора відносяться:

 • високі показники допустимих електронавантажень (до 0,66 кВ змінного струму на частотах до 400 Гц, до 1 кВ – постійного),
  підвищена гнучкість,
 • стійкість до здавлювальних та розтягуючих впливів,
 • пожежна безпека – провідні вироби не повинні займатися та поширювати горіння,
 • можливість застосування на відкритому просторі. Зварювальні дроти витримують різкі перепади температур, вплив ультрафіолету та опадів, хімічно агресивних речовин,
 • численні виконання, що полегшують вибір зварювального кабелю під поточні умови технологічного процесу.

 

Конструктивні особливості та технічні характеристики дроту для зварювання продумані таким чином, щоб виріб витримував високі струмові навантаження та жорсткий температурний режим, забезпечуючи безперебійне електроживлення, швидкий, якісний та максимально зручний робочий процес.

Зварювальний кабель складається з:

 • мідної або міднолуженої мультидротяної струмопровідної жили 5-го класу гнучкості,
 • синтетичної спецплівки ПЕТ-Е, що виконує функцію захисту провідної струм жили від склеювання з ізоляційним матеріалом,
 • ізолятора з гуми марки РТІ-1 (або холодостійкої РТІ-1-ХЛ), що має у складі бутадієнові та натуральні каучуки, які і забезпечує підвищену гнучкість виробу,
 • розподільчого шару з ПЕТ-Е, що виконує аналогічні функції,
 • загальнокабельної оболонки-ізолятора, виробленої з шланг-гуми інших типів – маслостійкої РШН-1 або РШТ-2 (холодостійкої РШТМ-2-ХЛ), створених на основі на основі поліхлоропрену, бутадієнових та ізопренових каучуків (РТІШМ та холодостійка РТІШ в одножильних марках).